social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Niepodległa - relacja i fotogaleria 24 - 10 - 2018

– O niepodległej, niepokornej, naszej, wolnej Polsce śpiewały Ziarenka Nadziei na koncercie w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w niedzielę 14 października o godzinie 18.00. Koncert ten dzieci wraz z opiekunami przygotowały z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę w ramach letnich warsztatów muzycznych Jastrzębia Góra 2018. Wystąpiły już z nim 5 sierpnia na Estradzie Miejskiej we Władysławowie, a w tę niedzielę zaprosiły na wspólne patriotyczne świętowanie brzeską publiczność. Przy tej okazji dzieci i opiekunowie dziękowali również wszystkim, którzy pomogli zespołowi zrealizować wyjazd nad morze. Jak Ziarenka spędziły czas w Jastrzębiej Górze obecni na koncercie goście mogli się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanej, pełnej humoru, prezentacji multimedialnej.  Za  pomoc i wielkie serce dzieci odwdzięczyły się przede wszystkim wspaniałym widowiskiem, które wymagało wiele zaangażowania zarówno opiekunów, jak i ich samych. W czasie wakacji, kiedy słońce zachęca do leniwego nicnierobienia lub ewentualnie do beztroskiego hasania tu i tam, oni pracowali, ćwiczyli, zapamiętywali, uczyli się słów i melodii, abyśmy potem zobaczyli takie właśnie efekty jak na niedzielnym koncercie. 

Starannie dobrany i przemyślany repertuar pieśni i piosenek oraz tekstów narracji i wierszy opisujących żołnierską, frontową codzienność niósł wiele różnorodnych uczuć. To wręcz nie lada wyczyn ze względu na wiek i płeć młodych artystów, którzy nie zdążyli się jeszcze zbyt wiele dowiedzieć w szkole o historii Polski. Ale udało się. I duzi i mali widzowie z uwagą i w skupieniu patrzyli, słuchali, przeżywali. A emocji było moc. Było nastrojowo, nostalgicznie, były chwile wzruszenia zwłaszcza nad losem nieletnich obrońców Lwowa, małych Orląt, czy też losem samej Polski, naszej wiele razy skrwawionej, wciąż niepokornej Ojczyzny.Jak to Ziarenka mają w zwyczaju, przekazały publiczności również ogromną dawkę zabawy i radości. Wszakże przytoczony przez narratora J. Kaden – Bandrowski pisał: „bez wolności i humoru żyć niepodobna”. Kolejne utwory nawiązywały więc do żołnierskiego żartu, który dodawał walczącym animuszu na froncie i w okopach, pomagał pokonać strach i ból, oswoić niepewność jutra. I te znane i te mniej rozpoznawalne pieśni patriotyczne w ciekawych, nowoczesnych aranżacjach, niektóre z akompaniamentem własnym na m.in. pianinie, ukulele, perkusji, flecie, chimesach czy cymbałkach podkreślone inscenizacją w perfekcyjnie dobranych kostiumach, w wymownej scenografii – to wszystko zostało docenione spontanicznym aplauzem i brawami publiczności ledwo mieszczącej się w auli. 

14 października to także Dzień Edukacji Narodowej, a zatem szczególna okazja na serdeczne podziękowania, kwiaty i życzenia dla pedagogów, które swoim opiekunom złożyły dzieci z parafialnej Scholi Ziarenka Nadziei oraz przedstawiciele rodziców. Paniom Ninie, Ani, Marcie, panom Andrzejowi i Danielowi oraz księdzu Sylwestrowi wyrazy wdzięczności za pracę oraz małym wykonawcom za koncert złożył również ksiądz proboszcz Wojciech Werner, podkreślając ich bezcenny wkład w kształtowanie postaw patriotycznych.


Fotogaleria