social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Byśmy serca uchylili

Druga płyta Ziarenek Nadziei - w sam raz na Boże Narodzenie!

"Byśmy Serca Uchylili" - druga płyta Ziarenek Nadziei„Byśmy Serca Uchylili” – to tytuł kolejnej płyty naszej „Parafialnej Scholi Dziecięcej – Ziarenka Nadziei”. Znalazły się na niej utwory śpiewane co roku przez ten zespół w okresie Bożego Narodzenia. Nie są to kolędy. Trudno byłoby je nazwać też pastorałkami. Są to po prostu piosenki na Boże Narodzenie.

Tytuł płyty to ostatnie słowa kończącej płytę piosenki "Kolęda przybłęda". Autorką tekstu jest Emilia Waśniowska, zmarła w listopadzie 2005 roku, poetka, polonistka, autorka wielu wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci. Kompozytorem muzyki jest Aram Arabaczjan, wirtuoz ormiańskiego instrumentu ludowego duduk, na co dzień współpracujący ze szczecińską formacją Deus Meus. Piosenka ta nie jest ckliwa i lukrowana. Nie usłyszymy jej przed świętami w żadnej galerii handlowej, supermarkecie, czy popularnym kanale TV. Mówi o tym, że Jezus przyszedł na świat jako ubogi do najuboższych. Uświadamia nam również, że dopóki nie otworzymy naszych serc na drugiego człowieka, Boże Narodzenie nie będzie niczym więcej jak tylko wzruszającym zwyczajem. Na płycie utwór wykonuje Marta Bąk.

Posłuchajmy jej interpretacji:
 

Gdzie jest nasze Betlejem?

Mimo, iż wykonawcami piosenek są głównie dzieci i młodzież z Grupy Teatralnej, niektóre utwory poruszają bardzo poważne problemy. Sprawy, które dotyczą raczej świata dorosłych, niż dzieci. Mam na myśli szczególnie dwa utwory: "Gdzie jest nasze Betlejem?" i "Znak pokoju". Pierwszy z nich, napisany do pięknego i cały czas aktualnego tekstu J. Piątkowskiego z muzyką Andrzeja Sobczaka, mówi o tym, że dopóki nie będziemy otwarci na drugiego człowieka, nie mamy co marzyć o Bożych Narodzinach w naszym polskim domu. Partie solowe w tej piosence śpiewa młodzież z Grupy Teatralnej, Hubert Zapiór i Marta Bąk.
 

Znak pokoju

Utwór drugi, znany też pod tytułem Ten szczególny dzień się budzi jest śpiewany w naszej parafii od początku jej istnienia. Pierwotnie był wykorzystywany głównie w programach słowno – muzycznych przed pasterką. Z czasem zaczęły go śpiewać również dzieci. Bardzo wymowny i wiele mówiący jest refren tej piosenki:

"Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa
Przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak"


Partie solowe, obok już wspomnianych Marty i Huberta śpiewają jeszcze Joanna Pajor i Maciek Gicala. Oddajmy głos wykonawcom...
 

W tę betlejemską, jasna noc (Jasna Kolęda)


"W tę betlejemską, jasną noc" to tytuł utworu otwierającego nasz krążek. Jest znany również pod tytułem "Jasna Kolęda". Niestety nie udało nam się ustalić kto jest autorem zarówno tekstu jak i muzyki. Na płycie pierwszą zwrotkę śpiewa Dominika Gorczyca, zaś zwrotkę druga wykonuje Basia Dziełak.
 

W grudniowe noce

Piosenka ta razem z utworem "W grudniowe noce" autorstwa J. Urbanowicza – słowa i M. Matuszewskiej – muzyka, również wykonywanym na naszej płycie, była kiedyś zamieszczona na kasecie z kolędami sądeckiego zespołu DAR. Usłyszymy ją w wykonaniu Kingi Wojtowicz i Mateusza Ważydrąga.


Narodził się Jezus

Utwór "Narodził się Jezus" został zaczerpnięty po prostu ze słuchu z jakiejś starej kasety video. W związku z tym nie wiemy jak nazywają się jego autorzy. Szczególnie piękne wydają mi się słowa zwrotki trzeciej:

"Przyjmuję Cię Jezu, przyjmuję Cię dziś
przyszedłeś mnie zbawić i życie dać mi.
Otwieram przed Tobą dziś serce swe,
droga i prawdą, i życiem Tyś jest, Ty kochasz i mnie".


W naszym wykonaniu partie solowe śpiewa Joanna Pajor.
 

Piosenki dziecięce jak "Nie miały aniołki" oraz...

Pozostałe piosenki mają charakter zdecydowanie bardziej dziecięcy. "Nie miały aniołki" oraz "Kolędnicy wędrownicy", w których do słów Wandy Chotomskiej muzykę napisała Teresa Niewiarowska, pochodzą z repertuaru słynnego dziecięcego zespołu PROMYCZKI. W pierwszej z nich solówki po kolei śpiewają: Madzia Okas, Marysia Janas, Kamila Gagatek i Wiktoria Iskra. W rolę Świętego Floriana wcielił się Mateusz Ważydrąg. Posłuchajmy tych aniołków... ;-)


...w rytmie rock'n'rolla

"Kolędnicy wędrownicy" to jedyna rock and rolowa piosenka na naszej płycie. Ale wszystko tłumaczy ostatnia zwrotka:

"Roztańczyły się anioły z wysokiego nieba
Wszystkie tańczą rock’ and’ rola, Panie Boże przebacz
Ale dzisiaj tak wesoło wszystkim ludziom i aniołom
wszystkim ludziom i aniołom"


W tej piosence zwrotka druga śpiewana jest przez Monikę Migdę, natomiast zwrotkę trzecią śpiewa Ada Gicala.


Bosy Pastuszek

"Bosy Pastuszek" to bardzo popularna wśród dzieci piosenka, a więc nie mogło jej zabraknąć i na naszej płycie. Autorką tekstu jest Anna Warecka, poetka, autorka kilkuset tekstów piosenek, wielokrotnie publikowanych i nagranych dla potrzeb Polskiego Radia i Telewizji. Muzykę skomponował Andrzej Seroczyński. Zwrotkę pierwszą zaśpiewała na naszym krążku Klaudia Mytnik, zaś drugą Arek Siemek.
 

Piosenki przedszkolne

Pozostały jeszcze trzy piosenki zaczerpnięte z repertuaru dzieci przedszkolnych. Pierwsza to "Kolęda na niebie" z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański JAGÓDKI. Autorami tej piosenki są: Agnieszka Galica – słowa i Tadeusz Pabisiak – muzyka. Na płycie w tym utworze usłyszymy Adriana Hebdę, Przemka Stąsieka i Ewelinę Hudybę.

"Skrzypi wóz, wielki mróz" jest jedyną piosenką śpiewaną wspólnie przez całą scholę. Słowa napisał Piotr Janik – Janczerski. Kompozycją muzyki zajął się Danny Novak.

Nastrój piosenki "Mój maleńki Jezusie" doskonale oddaje dziecięce spojrzenie na Boże sprawy. Podkreśla to doskonale tekst:

"Mój Maleńki Jezusie
wyhaftuję Ci podusię
i na niej główkę Twą ułożę
Będziesz miał miękko Mały Boże"


Z partią solową zmierzyła się się w tym utworze Daria Nalepa.


A wszystkie te piosenki szczere i od serca...

Słuchając wnikliwie i z cenzorskim nastawieniem płyty śpiewanej przez Parafialną Scholę Dziecięcą – Ziarenka Nadziei, być może dostrzeżemy jakieś błędy, niedociągnięcia, czy nieczystości. Może się nawet okazać, że w niektórych miejscach jest nierówno. Jednak dotrwajmy do końca, gdyż właśnie do nas młodzi wykonawcy śpiewają ze swoja dziecięcą szczerością…byśmy wzajem się ogrzali, byśmy serca uchylili…