social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Matce Miłosierdzia

Trzecia płyta Ziarenek Nadziei - w hołdzie Maryi

"Matce Miłosierdzia" - trzecia płyta Ziarenek Nadziei„Matce Miłosierdzia”, tak brzmi tytuł najnowszej płyty Scholi Dziecięcej – Ziarenka Nadziei z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Pomysł na płytę zrodził się podczas nieco przedłużonej (wracaliśmy przez Bukowinę Tatrzańską) podróży powrotnej z wakacyjnych warsztatów w Piwnicznej Zdroju w 2010 roku. Co roku podczas przeżywanych wspólnie rekolekcji, oprócz pracy, ćwiczeń duchowych i zabawy, przygotowujemy z dziećmi jakieś dzieło (program słowno-muzyczny, zestaw pieśni, czy happening). Otóż w gronie opiekunów zastanawialiśmy się nad tym, co będziemy robić w przyszłym roku. I tu odezwał się ksiądz Krzysztof (jadący z nami w zastępstwie ks. Mirosława): nagrajcie płytę z pieśniami o Matce Bożej! No tak. Było już The best of…, były kolędy, ale o samej Matce Bożej praktycznie śpiewamy najmniej. Pomysł został kupiony. Ustaliliśmy nawet roboczy tytuł, który ostatecznie znalazł się na okładce. Jesteśmy przecież z Parafii pw Miłosierdzia Bożego, a więc dla nas Matka Boża jest również Matką Miłosierdzia, które uosabia jej Syn, Jezus Chrystus. W związku z tym, tegoroczne warsztaty muzyczne, oraz rekolekcje, były poświęcone Matce Bożej.

Na krążku znajduje się jedenaście utworów. Mniej, niż na poprzednich, ale trzeba zaznaczyć, iż wszystkie piosenki były przygotowywane tylko podczas kilku warsztatowych dni. Inny też był sposób przydzielania partii solowych. Z reguły „solówki” były przydzielane „odgórnie”, natomiast tym razem każdy chętny przygotował utwór wybrany przez siebie, a szczęśliwcy, którzy ostatecznie zaśpiewali zwrotki byli wyłonieni w drodze konkursu po kliku dniach ciężkiej pracy.

Piosenki, które usłyszymy odtwarzając płytę, w większości powinny być znane naszym parafianom. Część z nich śpiewaliśmy już we wcześniejszych latach działalności naszej Scholi, a niektóre podczas liturgii mszy świętej.


Badź pozdrowiona, Pełna łaski!

Całość otwiera utwór pt. „Ave Maria”. Tekst Pozdrowienia Anielskiego był w historii muzyki bardzo często umuzyczniany. Na pewno znamy wersje choćby Schuberta, Gounoda, czy Cacciniego. Tutaj usłyszymy ten tekst z muzyką Przemysława Szymańskiego. Piosenka została zaczerpnięta z płyty „Eli, Eli” szczecińskiej Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej. Zwrotki śpiewa Marysia Janas.


Otwórz mi sadu swego furtkę Maryjo Panno

„Furtka” to tytuł następnego utworu. Słowa i muzyka autor nieznany. Piosenka ta była bardzo popularna wśród młodzieży w czasach kiedy 16 dnia każdego miesiąca w brzeskiej parafii św. Jakuba organizowane były słynne Apele Jasnogórskie. Na płycie utwór wykonuje Daria Nalepa.


Gwiazdo Zaranna, obleczona w gwiazdy - módl się za nami!

Autorem tekstu następnej piosenki jest poeta Ks. Jerzy Szymik. Na płycie wykonuje ją Karolina Mocię. Kompozytorem muzyki do piosenki „Gwiazdo Zaranna” jest Witold Wolny.


Różaniec inspiracją dla utworu muzycznego...

„Historia”, to czterozwrotkowa piosenka, której poszczególne strofy, opisują kolejne tajemnice modlitwy różańcowej. Partie solowe wykonują, Kamila Gagatek i Franek Podłęcki.


Ona powiedziała tak

„Kim jest ta i kto to jest” pochodzi z repertuaru Arki Noego. Autorem słów i muzyki jest Robert Friedrich. Na płycie brawurowo interpretują ten utwór Emilka Gawenda i Karolina Sieniatecka.


Mama, to mój wzór

„Kołysanki Mu śpiewała” to deklaracja małej Hani Gorczycy, która za Dziećmi z Brodą śpiewa, że „[...] Mama Jezusa to taka mama, jaką chcę kiedyś zostać sama…”


Ta, która wszystko wie...

Następny utwór to znów dzieło Roberta Friedricha. Solo w utworze pod tytułem „Mama Królowa” śpiewa Ewelina Chudoba.


Płyta kończy się refleksyjnie

Od utworu nr 8 jest nieco poważniej i bardziej refleksyjnie. "Maryjo, chcę zamieszkać z tobą" - przepiękny utwór Ingo Pozorskiej za repertuaru zespołu Mocni w Duchu śpiewa Sylwia Zięcina.


Partie solowe w utworze pt. „Pozdrawiam Cię, Matko Syna Bożego” zaśpiewała Julka Wójcik. Piosenka pochodzi z repertuaru szczecińskiej Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej.


„To się dzisiaj stanie” to opis sceny Zwiastowania, widziany oczami lidera Arki Noego Roberta Friedricha. Solo zaśpiewała Basia Dziełak.


Płytę kończy pieśń do Matki Bożej Miłosierdzia, pt. „Witaj Królowo”. Utwór pochodzi z roku 1934. Zwrotki przypadły w udziale Julce Tucznio.


Radośnie i spontanicznie dla Matki Bożej

Na płycie nie brakuje dziecięcego zapału i spontaniczności. Myślę, że wśród utworów każdy i młodszy i starszy znajdzie coś dla siebie, a mądre teksty sprawią, że będziemy nieco bliżej Matki Bożej, którą w naszej parafii czcimy jako Matkę Miłosierdzia.
NAKŁAD WYCZERPANY.